اخبار اسلایدی
نشست مشترک اداره دامپزشکی و مرکز بهداشت شهرستان بویین زهرا در خصوص مراکز عرضه لبنیات سنتی

در میان گروه های غذایی، لبنیات نیز جای دارد که به نوبه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لبنیات منبع بسیار خوبی برای پروتئین، کلسیم، پتاسیم، فسفر، ویتامین‌های A، D و گروه B است. مصرف لبنیات باعث افزایش سلامتی افراد شده و از بسیاری بیماری‌ها از جمله پوکی استخوان، پوسیدگی دندان، سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی و فشارخون جلوگیری به عمل می‌آورد. همچنان که استفاده از شیر و لبنیات می‌تواند در سلامت افراد جامعه مفید و مؤثر باشد به همان نسبت اگر این محصولات با ارزش، آلوده و حامل میکروب باشد بر سلامتی مصرف کنندگان، تأثیر منفی خواهد گذاشت.

به منظور نظارت بهتر بر وضعیت بهداشتی لبنیات تولیدی در ماست بندی ها و مراکز عرضه لبنیات سنتی، روز دوشنبه 23 مرداد96 نشست مشترکی با حضور دکتر آرش خوشنویس زاده مدیر شبکه، دکتر مهرزاده رئیس اداره دامپزشکی، حسن کاظمی رودباری رئیس مرکز بهداشت شهرستان و کارشناسان ذیربط در محل دفتر مدیریت شبکه بهداشت – درمان شهرستان بویین زهرا تشکیل شد.

مهندس اسماعیل قموشی کارشناس مسئول بهداشت محیط با بیان اینکه امروزه آمار تعداد اماکن عرضه لبنیات سنتی در حال افزایش بوده و از طرفی، گرایش برخی مردم نسبت به مصرف لبنیات سنتی یا محلی افزایش یافته لذا نظارت بیش از پیش بر این مکانها ضروری است. بحث فضای مورد نیاز و متعلقات و رعایت موازین بهداشتی، ماشین استاندارد و بهداشتی حمل فراورده های لبنی در این اماکن توسط کارشناسان بهداشت محیط در حال پیگیری است و از ابتدای امسال تاکنون تعداد 2 واحد تولید لبنیات سنتی که فاقد شرایط بهداشتی بود پلمپ شده است.

در این نشست ضمن بررسی نتایج نمونه های برداشتی از لبنیات و بررسی آمار بروسلوز، بر نظارت مشترک مراکز عرضه تاکید گردید.

گفتنی است هماهنگی لازم جهت برگزاری جلسه با حضور فرمانداری، اتاق اصناف، اداره صنعت معدن، دامپزشکی و مرکز بهداشت جهت بررسی وضعیت بهداشتی، کیفیت عرضه لبنیات و شرایط لازم برای عرضه لبنیات خصوصا شیر خام، توسط نمایندگان مرکز بهداشت و دامپزشکی و اتخاذ و تصمیمات لازم در این خصوص، تشکیل نشست آموزشی برای متصدیان عرضه کننده لبنیات سنتی توسط کارشناسان دامپزشکی و مرکز بهداشت در خصوص اهمیت رعایت مسائل بهداشتی، آئین نامه و چک لیستهای بازدید و مواد قانونی از مصوبات این نشست مشنرک بود.