اخبار اسلایدی
افسردگی، بیماریهای جسمی و روانی را با خود در پی خواهد داشت
به گفته سیاوش کلیائی کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت بویین زهرا، افسردگی اختلال شایعی است که به اصطلاح به آن سرما خوردگی روانی گویند. از نشانه‌های مهم و کلیدی آن خلق و روحیه افسرده در اکثر اوقات روز و تقریباٌ همه روزها و یا بی علاقگی و بی لذتی در تقریبا اکثر فعالیت‌های روزمره است. شخصی که دچار افسردگی بیمارگونه می‏شود، احساس غمگینی و بی حوصلگی می‏کند و اغلب کاهش واضح علاقه مندی و لذت بردن از همه یا تقریبا همه فعالیت‌ها را در اغلب روزها گزارش می‌کند. احساس اندوه، ناامیدی یا بی ارزشی می‌کند. کاهش انرژی و خستگی اغلب موجب می‌شود که بیماران نتوانند وظایف و کارهای خود را به خوبی گذشته انجام دهند. در موارد شدیدتر افکار آزار دهنده‏ای چون احساس گناه، تنفر از زندگی، آرزوی مرگ و گاه افکار مربوط به خودکشی در این بیماران مشاهده می‏گردد. افسردگی معمولاً به دنبال استرس‌های بیرونی مانند نبود حمایت اجتماعی مناسب، بیکاری، وجود کشمشکش‌ های مداوم و تنش زا در زندگی فعلی و خانوادگی آشکار می‌شود.
اقدام به خود کشی نتیجه افسردگی پیشرفته
کلیائی با بیان این مطلب که بیماران مبتلا به افسردگی، علاوه بر خلق افسرده، دچار کاهش انرژی و علایق و بی حوصلگی  نیز می‌گردند به علایم دیگر افسردگی اشاره کرد که شامل: اختلال در خواب مثل کاهش یا افزایش خواب، اختلال در اشتها مثل پرخوری یا کم خوری، اختلال در حافظه و تمرکز، اختلال عملکرد جنسی (بی میلی یا ناتوانی جنسی)، احساس گناه، علایم جسمی متعدد مثل سردرد، درد مفاصل و عضلات، سوزش یا درد معده و... که هیچ دلیل یا تشخیص طبی دیگری ندارند و معمولاً در مراجعه به پزشک به عنوان درد‌های عصبی در نظر گرفته می‌شود. خطرناکی بیماری پیشرفته افسردگی  در بیشتر افراد ایجاد تنفر از خود است که نهایتا منجر به اقدام به خودکشی می شود. خلق افسرده در کودکان و نوجوانان ممکن است به صورت  تحریک پذیری یا بی قراری زیاد باشد.
اضطراب در حد طبیعی باعث افزایش آمادگی
همه انسان‌ها به طور طبیعی گاه اضطراب را در زندگی خود تجربه می‌کنند. اضطراب اگر در حد طبیعی باشد حتی خوب هم هست چرا که باعث افزایش آمادگی و جنب و جوش و در نهایت پیشرفت فرد می‌شود، ولی اگر شدید شود مثلا با علایمی مثل تپش قلب، وحشت و بی قراری همراه باشد و در نتیجه فرد را به دردسر بیاندازد و برای او مشکل درست کند، غیرطبیعی است و نیاز به توجه و درمان دارد.
در یکی از انوع اضطراب، فرد مبتلا برای مدتی طولانی (چند ماه) احساس دلشوره و نگرانی دارد. احساس دلشوره و نگرانی علامت اصلی این نوع اختلال است و افراد مبتلا در بیشتر اوقات شبانه روز بدون دلیل خاصی از احساس‌هایی مثل دلشوره، تشویش، نگرانی و اضطراب شکایت دارند. نگرانی حتی در ظاهر این افراد هم مشخص است و در بسیاری از مواقع احساس بی قراری هم وجود دارد. فراموشی، زود خسته شدن و عصبانیت هم از دیگر علامت‌های این نوع بیماری اضطربی است. به این بیماری اختلال اضطرابی منتشر گفته می‌شود، چون علایم اضطرابی در بیشتر اوقات همراه بیمار هستند و او را راحت نمی‌گذارند.
بیماری وسواس یکی دیگر از بیماری‌های اضطرابی است که تعداد زیادی از افراد جامعه به آن مبتلا هستند. شایع ترین نوع از این بیماری وسواس به آلودگی یا نجاست است که در اثر این وسواس بیمار شروع به شستن یا آب کشیدن بیش از اندازه می‌کند.
لازم به ذکر است این نشست آموزشی، درخصوص اختلال های شایع روانپزشکی برای 22 نفز از بانوان مددجوی بهزیستی در محل کلینک مددکاری اجتماعی آراد شهر بویین زهرا تشکیل شد.