اخبار
وزن پیش از بارداری مهم ترین شاخص جهت تعیین نمایه توده بدنی مادر است
تمام زنان در دوران بارداری در هر شرایط تغذیه ای که باشند ( کم وزن، طبیعی، اضافه وزن و چاق ) باید افزایش وزن مناسبی داشته باشند. الگوی افزایش وزن دوران بارداری به اندازه افزایش وزن اهمیت دارد. میزان افزایش وزن در طول ماه های مختلف دوره ی بارداری یکسان نیست.
معصومه علمشاهی کارشناس مسئول بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بویین زهرا ضمن بیان مطالب فوق افزود: وزن پیش از بارداری مهم ترین شاخص جهت تعیین نمایه توده بدنی مادر است و حداکثر می توان وزن تا سه ماه قبل از بارداری را به عنوان وزن پیش از بارداری ملاک عمل قرار داد؛ به شرط اینکه مادر در طی این سه ماهه تغییرات وزنی واضحی نداشته باشد. ملاک وزن پیش از بارداری ثبت آن توسط تیم سلامت و کارکنان بهداشتی است.
شایان ذکر است در ادامه این کارگاه یک روزه که با هدف بررسی وزن گیری و تغذیه مادر باردار در روز یکشنبه 29 مرداد 96 و با شرکت 22 نفر از پزشکان و ماماهای مراکز در محل سالن اجتماعات شبکه بهداشت – درمان این شهرستان تشکیل شد
سمیرا باقری کارشناس تغذیه این شبکه ضمن بیان اینکه گره اکلامپسی در 7 درصد بارداری ها ( آمار طبق بسته خدمتی تغذیه مادر باردار و شیرده ) بروز می کند و در صورت تشخیص باید بستری، درمان و در مواردی ختم بارداری صورت پذیرد عنوان کرد: رعایت توصیه های تغذیه ای شامل تجویز ویتامین E ، مصرف کافی کلسیم، پروتئین و پتاسیم، مصرف غذای پرپروتئین و استفاده از منابع غذایی اسیدهای چرب ضروری اسید لینولئیک و آراشیدونیک موجود در روغن های گیاهی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز این عارضه در بارداری ایفا می کند.
گفتگو در خصوص تغذیه در بارداری و شیردهی و تغذیه در شرایط خاص دوران بارداری ( اضافه وزن ، چاقی ، دیابت و فشارخون ) از دیگر مباحث عنوان شده در این کارگاه می باشد.